Kedves Miniszterelnök Úr:

 

A június 30-i magyarországi látogatásom idején lezajlott beszélgetésünk nyomán írok most. Mint azt akkor elmondtam, országaink között szoros a kapcsolat, NATO-szövetségesek, gazdasági partnerek és barátok vagyunk. NATO-szövetségesként mindketten elkötelezettek vagyunk a transzatlanti közösség és egymás biztonságáért,az amerikai és magyar katonák vállvetve harcolnak Afganisztánban, valamint Magyarország bátor tetteiben,amikor ellátta az amerikai diplomáciai képviseletet Líbiában.Országaink közös értékekkel és elvekkel is rendelkeznek, amelyekre az elmúlt 20 évben közösen építkeztünk.

Júniusi találkozónk során beszéltünk a magyar demokratikus intézmények megőrzéséről. Biztosítani kell ezek további erősödését és növekedését. Kifejeztem aggodalmunkat az alkotmányos változásokkal kapcsolatban, kérve az igazságszolgáltatás függetlensége, a sajtószabadság és a kormány átláthatósága melletti valódi elkötelezettséget. Nagyra értékeltem, hogy akkor elkötelezettségét fejezte ki amellett, Magyarország hű marad demokratikus hagyományaihoz és a személyes szabadságjogok védelméhez.

 

Kounalakis nagykövet és mások a Külügyminisztériumban fejezték ki aggodalmukat, bízva a barátság szellemében, hogy a magyar kormányban komolyan fogják venni építő jellegű megjegyzéseinket. Aggodalmaink jelentősek és megalapozottak. A sarkalatos törvények szövegének alapos vizsgálatára épülnek, nemzetközi tiszteletnek örvendő civil szervezetek elemzésén alapulnak, mint a Transparency International,a Riporterek Határok Nélkül, az EU Velencei Bizottsága, vallási szervezetek szövetségei, valamint független magyar társadalmi szervezetek. Aggodalmaink kifejezéséhez csatlakozott az Európai Bizottság Igazsági, Alapjogi és Polgárjogi alelnöke, valamint az EU Pénzügyi Bizottságának hivatala is. Ennél is frissebb fejlemény, mint értesültem, hogy a magyar Alkotmánybíróság néhány sarkalatos törvény bizonyos pontjait alkotmányellenesnek ítélte.

 

Két hét van Magyarország új Alaptörvénye és hozzá kapcsolódó sarkalatos törvény hatályba lépéséig. Sajnálom, hogy a párbeszéd a magyar és amerikai kormány között, nem vezettek a törvények alapos újragondolásához. Bár tiszteletben tartom a magyarok jogát arra, hogy törvényeket alkossanak, a magam részéről sürgetném, hogy fontolja meg a következményeit annak, hogy ha a törvények a jövő hónapban változás nélkül lépnek hatályba. Például, mint azt az Európai Bizottság megjegyezte, az új bírósági szabályozás a bírósági szervezet elnökének kezébe összpontosítja a hatalmat.Ez a szabályozás a bírói függetlenséget őrző nagyon fontos fékeket és ellensúlyokat iktat ki a rendszerből. Sok elemző véli úgy, hogy a valódi bírói függetlenség érdekében a Országos Igazságszolgáltatási Tanácsnak kellene adni a bírók kinevezésének és előléptetésének jogát.

 

Az Egyesült Államok kormányát az is mélységesen aggasztja, hogy nem változtattak az egyházügyi törvényen. Külső megfigyelők véleménye, hogy ellehetetlenítő módon nehézkesek az egyházak és a vallások elismerésének szabályai, az pedig, hogy mindehhez kétharmados parlamenti jóváhagyás is szükséges, indokolatlanul átpolitizálja az alapvető emberi jogokat övező döntéseket.

 

Ami a médiatörvényt illeti, osztjuk az EBESZ, a Freedom House és egy közelmúltbeli nemzetközi sajtó-szakértői akciócsoport aggodalmait, miszerint a törvény túlságosan sok hatalmat koncentrál egy politikai alapon kinevezett Médiatanács kezében. Hogy nem újították meg egy népszerű beszélgetős rádiócsatorna engedélyét, komoly aggályokat vet fel azzal a kötelezettségvállalással kapcsolatban, hogy biztosítják a média sokszínűségét. Arra kérem Önt, hogy úgy vezesse át Magyarországot a fontos reformokat eredményező törvények általi változásokon, hogy megőrzik az egyéni szabadságjogokat és a szükséges fékek és ellensúlyok rendszerét. Remélem, hogy a kormánya úgy viszi át e változásokat a parlamenten, hogy mindeközben az egész világ előtt igazolja, hogy Magyarország elkötelezettsége a demokratikus értékek és az egyéni szabadságjogok iránt szilárdabb, mint valaha.

 

Szívélyes üdvözlettel:

Hillary Rodham Clinton

Szerző: Szilárd bácsi  2012.01.05. 17:07 Szólj hozzá!

Címkék: politika orbán

A bejegyzés trackback címe:

https://szilardba.blog.hu/api/trackback/id/tr93522324

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása